|
| Friendliness / Service | 4.81 |
| Technical Condition | 3.59 |
| Cleanliness | 4.08 |
| Check-in | 4.32 |
| Check-out | 4.63 |
| Overall | 4.32 |
| Security Deposit | €1,500.00 |
|---|---|
| Charter Period |
|
| Insurance | Third party liability and fully comprehensive insurance (deductible in the amount of the deposit) |
| Payment Plan |
|
| Removal of the radio (_) | €50.00 | once |
|---|---|---|
| Outboard engine | €100.00 | per week, from 2. week 50 EUR |
| Dinghy | €100.00 | per week, from 2. week 50 EUR |
| Surcharge for pets (not allowed on every yacht) | €140.00 | once |
| Pillow, blanket, sheets, duvet cover, cases, towels (one large and one small towel) | €48.00 | per person |
| Safety net (Self assembly - limited availability) | on request free | |
| Instruction for use of emergency flares/signals (by video for up to 2 people) | €15.00 | once |
| Skipper | on request | |
| Spinnaker/Gennaker | on request | |
| Stand-up paddle board | €100.00 | per piece and week, from 2. week 50 EUR |
| Overnight on board (On the prior evening from 10 p.m. of check-in, limited contingent available) | €100.00 | once |
| Year of Build | 2018 |
|---|---|
| Length | 10.34 m |
| Width | 3.44 m |
| Draught | 1.90 m |
| Engine | 21 PS |
| Sail Area | 55.30 qm |
| Weight | 5.35 t |
| Fuel Capacity | 130 l |
| Water Capacity | 206 l |
| Steering Type | 2 x Wheel steering |
| Outside | Bathing ladder, Bathing platform, Cockpit table, Electr. anchor windlass, Sprayhood, Teak in cockpit |
|---|---|
| Inside | Diesel heating, Air heating, Mosquito nets, Warm water |
| Navigation | GPS with chart plotter in cockpit, Anemometer |
| Safety | AIS receiver, Automatic life jackets, Autopilot, Bowthruster, VHF Radio |
| Sails | Battened main sail, Furling genoa |
| Cabins: | 2 | Berths: | 4+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2015 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 2523 | L/D: | 9.63 / 1.84 |
| Cabins: | 2 | Berths: | 4 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2018 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 16974 | L/D: | 10.60 / 1.30 |
| Cabins: | 2 | Berths: | 4+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2001 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 36976 | L/D: | 9.35 / 1.70 |
| Cabins: | 2 | Berths: | 4+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2009 | Sail | Standard |
| Yacht-ID | 36782 | L/D: | 10.08 / 1.55 |
| Cabins: | 2 | Berths: | 4+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2017 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 36570 | L/D: | 9.67 / 1.90 |
| Cabins: | 2 | Berths: | 4+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2020 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 22766 | L/D: | 10.45 / 1.94 |
| Cabins: | 2 | Berths: | 4 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2016 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 39077 | L/D: | 10.35 / 1.85 |
| Cabins: | 2 | Berths: | 4+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2016 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 33567 | L/D: | 9.99 / 1.95 |
| Cabins: | 2 | Berths: | 4+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2021 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 26259 | L/D: | 10.45 / 1.56 |
| Cabins: | 2 | Berths: | 4+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2021 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 28469 | L/D: | 9.99 / 1.50 |