Sehr freundlicher Familienbetrieb mit kompetenter Betreuung vor Ort.
|
| Friendliness / Service | 4.84 |
| Technical Condition | 4.33 |
| Cleanliness | 4.64 |
| Check-in | 4.74 |
| Check-out | 4.90 |
| Overall | 4.75 |
| Year of Build | 2010 |
|---|---|
| Length | 13.40 m |
| Width | 4.20 m |
| Draught | 1.74 m |
| Engine | 55 PS |
| Sail Area | 94.00 qm |
| Weight | 10.90 t |
| Fuel Capacity | 270 l |
| Water Capacity | 570 l |
| Steering Type | Wheel steering |
| Outside | 12V - connection, Bathing ladder, Bathing platform, Bimini top, Cockpit shower, Cockpit speakers, Cockpit cushions, Cockpit table, Electr. anchor windlass, Gangway, Self-tailing winches, Solar panels, Sprayhood, Windex |
|---|---|
| Inside | 220V sockets, Gas oven, Inverter 12V/220V, Cool box, Refrigerator, Battery charger, Shore power cable, Pantry equipment, Radio with CD player, fans in cabins, Warm water, WC (electr.) |
| Navigation | Echo sounder, GPS with chart plotter in cockpit, Harbour books, Navigation set, Nautical charts, Log, Anemometer |
| Safety | Autopilot, Bowthruster, Epirb, Solid life vests, GMDSS, Navigational lights, Emergency tiller, Life raft, VHF Radio |
| Sails | Furling genoa, Furling main sail |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2010 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 18988 | L/D: | 13.40 / 1.74 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2010 | Sail | Standard |
| Yacht-ID | 17573 | L/D: | 13.40 / 1.90 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2009 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 20283 | L/D: | 14.40 / 2.05 |
| Cabins: | 4+1 | Berths: | 8+1+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2009 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 29275 | L/D: | 16.70 / 2.30 |
| Cabins: | 4+1 | Berths: | 8+1+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2008 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 32720 | L/D: | 16.08 / 2.80 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2013 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 20285 | L/D: | 13.34 / 1.86 |
| Cabins: | 4+1 | Berths: | 8+1+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2008 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 35812 | L/D: | 16.08 / 2.80 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2012 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 20257 | L/D: | 13.85 / 2.00 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2010 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 30103 | L/D: | 14.40 / 2.05 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2010 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 24851 | L/D: | 13.75 / 2.05 |