|
| Friendliness / Service | 4.40 |
| Technical Condition | 3.40 |
| Cleanliness | 3.20 |
| Check-in | 3.60 |
| Check-out | 4.80 |
| Overall | 3.60 |
| Security Deposit | €2,000.00 |
|---|---|
| Charter Period |
|
| Insurance | Third party liability and fully comprehensive insurance (deductible in the amount of the deposit) |
| Payment Plan |
|
| Automatic life vests | €20.00 | per piece |
|---|---|---|
| Outboard engine | €80.00 | once |
| Early Check-In (At 2 p.m.) | €300.00 | once |
| Luggage storage | €200.00 | once |
| Hostess/Steward | €190.00 | per day plus lodging |
| Deposit reduction | €40.00 | per day |
| Cook | €190.00 | per day plus lodging |
| One-way-charter | on request | |
| Safety net (Preassembled) | €190.00 | once |
| Skipper | €200.00 | per day plus lodging |
| Stand-up paddle board | €150.00 | per piece and week |
| WiFi internet on board (20 GB incl.) | €60.00 | per week |
| WiFi internet on board (Unlimited data volume) | €100.00 | per week |
| Year of Build | 2009 |
|---|---|
| Length | 16.70 m |
| Width | 4.90 m |
| Draught | 2.30 m |
| Engine | 110 PS |
| Sail Area | 149.00 qm |
| Weight | 14.45 t |
| Fuel Capacity | 475 l |
| Water Capacity | 990 l |
| Steering Type | 2 x Wheel steering |
| Outside | Anchor with chain, Bimini top, Cockpit shower, Cockpit light, Cockpit cushions, Deck cushions, Electr. anchor windlass, electr. winch, Snorkeling gear, Solar panels, Sun deck, Sprayhood, Teak deck, Winches |
|---|---|
| Inside | Black water tank, Gas oven, Freezer, Generator, Inverter 12V/220V, Coffee machine, Airconditioning (independent from shore power), Refrigerator, LED interior lights, Mosquito nets, Pantry equipment, Radio with CD/MP3/USB/AUX-Input, Convertible salon table, TV and DVD player, USB Socket, Cabin & dining area fan , Kettle, WC (electr.) |
| Navigation | GPS with chart plotter in cockpit, Tridata (Log, Echosounder, Windm.) |
| Safety | Autopilot, Tools, Bowthruster, Epirb, Solid life vests, GMDSS, Life vests for children, Lifebelts, Engine spare parts , Reserve motor oil, Life raft, VHF Radio |
| Sails | Battened main sail, Lazy-Jack System, Lazybag, Furling genoa |
| Cabins: | 4+1 | Berths: | 8+1+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2009 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 29275 | L/D: | 16.70 / 2.30 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2009 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 4164 | L/D: | 14.40 / 2.05 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2008 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 4257 | L/D: | 13.10 / 2.00 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2008-2011 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 4169 | L/D: | 13.10 / 2.00 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2009 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 6859 | L/D: | 14.40 / 1.70 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2009 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 18173 | L/D: | 13.10 / 2.00 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2008 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 38028 | L/D: | 13.10 / 1.65 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2008 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 31577 | L/D: | 13.10 / 1.65 |
| Cabins: | 4+1 | Berths: | 8+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2011 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 39049 | L/D: | 15.42 / 2.00 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2009 (2023) | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 39026 | L/D: | 13.10 / 2.00 |