|
| Friendliness / Service | 4.80 |
| Technical Condition | 4.40 |
| Cleanliness | 4.40 |
| Check-in | 4.40 |
| Check-out | 4.60 |
| Overall | 4.60 |
| Security Deposit | €3,500.00 |
|---|---|
| Charter Period |
|
| Insurance | Third party liability and fully comprehensive insurance (deductible in the amount of the deposit) |
| Payment Plan |
|
| Automatic life vests | €30.00 | per piece |
|---|---|---|
| Outboard engine | €100.00 | once |
| Bed linen and towels-set (additional) | €10.00 | per set and week |
| Crew change | €100.00 | once |
| Early Check-In (From 2 p.m.) | €150.00 | once |
| Flex bulkhead conversion | €150.00 | once |
| Hostess/Cook | €180.00 | per day plus lodging |
| Security deposit insurance | on request | |
| Late Check-In | €200.00 | once |
| Nespresso coffee maker | €50.00 | once |
| Provisioning | on request | |
| Safety net (Preassembled) | €200.00 | once |
| Skipper | €200.00 | per day plus lodging |
| Stand-up paddle board | €130.00 | per piece and week |
| Beach towel | €10.00 | per piece |
| Year of Build | 2007 |
|---|---|
| Length | 16.75 m |
| Width | 4.87 m |
| Draught | 2.30 m |
| Engine | 110 PS |
| Sail Area | 146.00 qm |
| Weight | 17.00 t |
| Fuel Capacity | 400 l |
| Water Capacity | 900 l |
| Steering Type | 2 x Wheel steering |
| Outside | Bathing platform, Bimini top, Cockpit speakers, Cockpit cushions, Electr. anchor windlass, Sprayhood, Teak deck |
|---|---|
| Inside | Oven, Shower, Coffee machine, Refrigerator, TV |
| Navigation | GPS Chart Plotter, Radar |
| Safety | Autopilot, VHF Radio |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2008 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 16070 | L/D: | 10.94 / 1.70 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2010 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 36799 | L/D: | 10.94 / 1.94 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2008 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 4383 | L/D: | 10.94 / 1.50 |
| Cabins: | 5+1 | Berths: | 10+1+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2007 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 37330 | L/D: | 15.65 / 2.50 |
| Cabins: | 5+1 | Berths: | 10+1+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2007 (2024) | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 34052 | L/D: | 15.65 / 2.00 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2008 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 31406 | L/D: | 12.85 / 2.13 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2010 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 21748 | L/D: | 12.15 / 1.90 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2008 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 32874 | L/D: | 12.85 / 1.60 |
| Cabins: | 5+1 | Berths: | 10+1+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2008 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 18306 | L/D: | 15.65 / 2.00 |
| Cabins: | 5+1 | Berths: | 10+1+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2010 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 11661 | L/D: | 16.06 / 1.80 |