Bimini und Sprayhood neu in 2023.
|
| Friendliness / Service | Too few |
| Technical Condition | Too few |
| Cleanliness | Too few |
| Check-in | Too few |
| Check-out | Too few |
| Overall | Too few |
Unfortunately, there are too few reviews for this charter company. Ask our team, there may be individual reports available.
| Security Deposit | €2,500.00 |
|---|---|
| Charter Period |
|
| Insurance | Third party liability and fully comprehensive insurance (deductible in the amount of the deposit) |
| Payment Plan |
|
| Hostess | €180.00 | per day plus lodging |
|---|---|---|
| Provisioning | on request | |
| Skipper | €200.00 | per day plus lodging |
| Stand-up paddle board | €120.00 | per piece and week |
| WiFi internet on board (10 GB incl.) | €80.00 | per week |
| Year of Build | 2008 |
|---|---|
| Length | 12.85 m |
| Width | 4.13 m |
| Draught | 1.60 m |
| Engine | 54 PS |
| Sail Area | 81.00 qm |
| Weight | 8.41 t |
| Fuel Capacity | 130 l |
| Water Capacity | 355 l |
| Steering Type | 2 x Wheel steering |
| Outside | Bimini top, Cockpit speakers, Cockpit cushions, Folding propeller, hydraul. Gangway, Solar panels, Sprayhood, Teak deck |
|---|---|
| Inside | Inverter 12V/220V, Dock A/C 220V (cool&heat), Fan |
| Navigation | GPS, Navigation set, Radar |
| Safety | Autopilot, Bowthruster, Solid life vests |
| Sails | Battened main sail, Furling genoa |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2008 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 31406 | L/D: | 12.85 / 2.13 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2007 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 15869 | L/D: | 12.85 / 1.60 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2007 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 15666 | L/D: | 12.85 / 2.10 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2009 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 34537 | L/D: | 12.85 / 2.13 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2008 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 16070 | L/D: | 10.94 / 1.70 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2008 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 4383 | L/D: | 10.94 / 1.50 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2010 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 21748 | L/D: | 12.15 / 1.90 |
| Cabins: | 3+1 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2007 | Sail | Standard |
| Yacht-ID | 37882 | L/D: | 16.75 / 2.30 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2011 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 22695 | L/D: | 11.48 / 1.55 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2011 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 4182 | L/D: | 12.93 / 2.13 |