Im Gesamtpreis ist eine Kautionsreduktion eingepreist. Auf Wunsch kann diese durch eine reguläre Kaution ersetzt werden, sodass der genannte Betrag entfällt. Sprechen Sie uns dazu gerne vor einer Buchung an.
|
| Friendliness / Service | 4.66 |
| Technical Condition | 3.88 |
| Cleanliness | 4.27 |
| Check-in | 4.05 |
| Check-out | 4.61 |
| Overall | 4.27 |
| Security Deposit | €500.00 |
|---|---|
| Charter Period |
|
| Insurance | Third party liability and fully comprehensive insurance (deductible in the amount of the deposit) |
| Payment Plan |
|
| Automatic life vests (Limited availability) | €30.00 | per piece and week |
|---|---|---|
| Bed linen and towels-set (additional) | €12.00 | per set |
| Blister (Limited availability) | €250.00 | per week |
| Crew change (Up to 75% of the crew. Without extra cleaning, marina fees incl.) | €120.00 | once |
| Early Check-In (From 2 p.m., depending on availability) | €200.00 | once |
| Single use BBQ | €13.00 | per piece |
| Gennaker (Limited availability) | €250.00 | per week |
| Surcharge for pets (up to 7 kg) | €200.00 | once |
| Hostess/Steward | €190.00 | per day plus lodging |
| Cook | €230.00 | per day plus lodging |
| One-way-charter | on request | |
| Provisioning | on request | |
| Safety net (Preassembled) | €200.00 | once |
| Skipper (Attention: Non-refundable damage waiver is obligatory for skippered charter) | €210.00 | per day plus lodging |
| Stand-up paddle board | €100.00 | per piece and week |
| Beach towel (For purchase only, not for rent) | €13.00 | per piece |
| WiFi internet on board (Unlimited data volume) | on request | |
| additional cleaning (additional; mandatory at crew change) | on request |
| Year of Build | 2007 |
|---|---|
| Length | 12.85 m |
| Width | 4.13 m |
| Draught | 1.60 m |
| Engine | 54 PS |
| Sail Area | 81.00 qm |
| Weight | 8.41 t |
| Fuel Capacity | 130 l |
| Water Capacity | 355 l |
| Steering Type | 2 x Wheel steering |
| Outside | 220V shore connection, Bathing ladder, Bimini top, Cockpit shower, Cockpit table, Electr. anchor windlass, Snorkeling gear, Solar panels, Sprayhood, Teak deck |
|---|---|
| Inside | Oven, Black water tank, Gas oven, Refrigerator, Battery charger, Shore power cable, Radio with CD player, Convertible salon table, USB Socket, Cabin & dining area fan , Warm water |
| Navigation | Echo sounder, GPS with chart plotter in cockpit, Harbour books, Nautical charts, Log, Anemometer |
| Safety | Autopilot, First aid kit, Bowthruster, Solid life vests, Life vests for children, Lifebelts, Life raft, Rescue collar, VHF Radio |
| Sails | Furling genoa, Furling main sail |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2007 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 15666 | L/D: | 12.85 / 2.10 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2008 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 23256 | L/D: | 12.85 / 2.13 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2008 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 31406 | L/D: | 12.85 / 2.13 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2008 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 32874 | L/D: | 12.85 / 1.60 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2010 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 37508 | L/D: | 12.93 / 1.60 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2009 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 34814 | L/D: | 12.85 / 1.60 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2010 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 12651 | L/D: | 12.85 / 1.60 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2007 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 39042 | L/D: | 10.94 / 1.83 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2008 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 4383 | L/D: | 10.94 / 1.50 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2005 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 37507 | L/D: | 10.75 / 1.85 |