Der Vercharterer akzeptiert die Hinterlegung der Kaution nur in bar oder vorab per Banküberweisung. Eine Hinterlegung per Kreditkarte ist nicht möglich.
|
| Friendliness / Service | Too few |
| Technical Condition | Too few |
| Cleanliness | Too few |
| Check-in | Too few |
| Check-out | Too few |
| Overall | Too few |
Unfortunately, there are too few reviews for this charter company. Ask our team, there may be individual reports available.
| Security Deposit | €2,500.00 |
|---|---|
| Charter Period |
|
| Insurance | Third party liability and fully comprehensive insurance (deductible in the amount of the deposit) |
| Payment Plan |
|
| Fishing gear | €50.00 | per week |
|---|---|---|
| Automatic life vests | €25.00 | per piece |
| Outboard engine (2-2,5 HP) | €100.00 | per week |
| Early Check-In (At 2 p.m.) | €150.00 | once |
| Family pack (Safety net preassembled, child life jackets) | €350.00 | per week |
| Flex bulkhead conversion | €100.00 | once |
| Barbeque | €80.00 | per week |
| Hostess/Steward | €170.00 | per day plus lodging |
| Coffee machine (with 20 capsules) | €50.00 | per week |
| Kayak | €110.00 | per week |
| One-way-charter | on request | |
| Service Pack (bed linen, blankets, pillow cases, face towel, body towel, beach towel, soap, shampoo, shower gel) | €15.00 | per person |
| Skipper | €190.00 | per day plus lodging |
| Stand-up paddle board | €130.00 | per piece and week |
| VIP-package (Transfer, welcome drink and fruit) | €320.00 | once |
| WiFi internet on board (Unlimited data volume) | €100.00 | once |
| Year of Build | 2007 |
|---|---|
| Length | 15.95 m |
| Width | 4.58 m |
| Draught | 1.70 m |
| Engine | 100 PS |
| Sail Area | 109.50 qm |
| Weight | 15.70 t |
| Fuel Capacity | 460 l |
| Water Capacity | 1000 l |
| Steering Type | 2 x Wheel steering |
| Outside | Bimini top, Cockpit speakers, Teak deck |
|---|---|
| Inside | Generator, Heating, Airconditioning (independent from shore power), Refrigerator |
| Navigation | GPS Chart Plotter |
| Safety | Autopilot, Bowthruster, Solid life vests |
| Sails | Furling main sail |
| Cabins: | 3+1 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2009 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 32429 | L/D: | 15.95 / 2.00 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2008 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 38029 | L/D: | 10.94 / 1.94 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2008 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 31406 | L/D: | 12.85 / 2.13 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2010 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 21748 | L/D: | 12.15 / 1.90 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2010 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 36799 | L/D: | 10.94 / 1.94 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2008 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 32874 | L/D: | 12.85 / 1.60 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2009 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 34537 | L/D: | 12.85 / 2.13 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2010 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 30153 | L/D: | 11.48 / 1.90 |
| Cabins: | 3+1 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2007 | Sail | Standard |
| Yacht-ID | 37882 | L/D: | 16.75 / 2.30 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2019 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 38563 | L/D: | 12.43 / 1.70 |