|
| Friendliness / Service | 4.33 |
| Technical Condition | 2.67 |
| Cleanliness | 4.33 |
| Check-in | 3.17 |
| Check-out | 4.40 |
| Overall | 3.00 |
| Security Deposit | €500.00 |
|---|---|
| Charter Period |
|
| Insurance | Third party liability and fully comprehensive insurance (deductible in the amount of the deposit) |
| Payment Plan |
|
| Automatic life vests (on request) | €20.00 | per piece and week |
|---|---|---|
| Check-in Sunday | €150.00 | once |
| Crew change | €100.00 | once |
| Early Check-In | €150.00 | once |
| Surcharge for pets | double cleaning | |
| Hostess/Steward | €190.00 | per day plus lodging |
| Cook | €220.00 | per day plus lodging |
| Safety net | €250.00 | once |
| Skipper (Attention: 350 € non-refundable damage waiver is obligatory for skippered charter) | €210.00 | per day plus lodging |
| Stand-up paddle board | €150.00 | per piece and week |
| WiFi internet on board | €100.00 | per week |
| Year of Build | 2011 |
|---|---|
| Length | 11.90 m |
| Width | 3.91 m |
| Draught | 1.80 m |
| Engine | 39 PS |
| Sail Area | 76.00 qm |
| Weight | 8.00 t |
| Fuel Capacity | 165 l |
| Water Capacity | 512 l |
| Steering Type | 2 x Wheel steering |
| Outside | 12V - connection, 220V shore connection, Bathing platform (hydr.), Bimini top, Cockpit shower, Cockpit speakers, Foldable cockpit table, Solar panels, Sprayhood |
|---|---|
| Inside | 220V sockets, Black water tank, Refrigerator, Shore power cable, Radio with CD/MP3/USB, Convertible salon table, Warm water |
| Navigation | GPS Chart Plotter, Anemometer |
| Safety | Autopilot, Solid life vests |
| Sails | Furling genoa, Furling main sail |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2012 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 39048 | L/D: | 12.45 / 2.05 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2013 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 32358 | L/D: | 12.34 / 2.10 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2013 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 34390 | L/D: | 12.38 / 2.05 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2026 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 38424 | L/D: | 12.38 / 2.10 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2026 | Sail | Standard |
| Yacht-ID | 38997 | L/D: | 12.38 / 2.10 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2018 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 38890 | L/D: | 12.35 / 1.75 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2017 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 38897 | L/D: | 12.35 / 1.75 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2018 | Sail | Standard |
| Yacht-ID | 39018 | L/D: | 12.43 / 2.40 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2026 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 38926 | L/D: | 12.75 / 1.75 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2019 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 38911 | L/D: | 12.43 / 1.70 |