|
| Friendliness / Service | 4.83 |
| Technical Condition | 3.42 |
| Cleanliness | 4.25 |
| Check-in | 4.00 |
| Check-out | 4.58 |
| Overall | 4.08 |
| Security Deposit | €3,000.00 |
|---|---|
| Charter Period |
|
| Insurance | Third party liability and fully comprehensive insurance (deductible in the amount of the deposit) |
| Payment Plan |
|
| Early Check-In (at 2 p.m. only cash) | €150.00 | once |
|---|---|---|
| Electric winches (Limited availability - must be booked well in advance) | on request | |
| Flex bulkhead conversion | €100.00 | once |
| Gennaker | €300.00 | per week |
| Barbeque | €200.00 | per week |
| Hostess/Steward | €1,400.00 | per week plus lodging |
| Skipper | €1,400.00 | per week plus lodging |
| Stand-up paddle board | on request free |
| Year of Build | 2020 |
|---|---|
| Length | 15.75 m |
| Width | 4.69 m |
| Draught | 2.28 m |
| Engine | 80 PS |
| Sail Area | 102.00 qm |
| Weight | 13.90 t |
| Fuel Capacity | 240 l |
| Water Capacity | 615 l |
| Steering Type | 2 x Wheel steering |
| Outside | Bimini top, Cockpit shower, Cockpit speakers, electr. winch, Solar panels, Sprayhood |
|---|---|
| Inside | Bluetooth player, Black water tank, Gas oven, Generator, Airconditioning (independent from shore power), Speakers in saloon, Fan, Warm water, WC (electr.) |
| Navigation | Echo sounder, GPS Chart Plotter, Log, Anemometer |
| Safety | Autopilot, Bowthruster |
| Sails | Battened main sail, Furling genoa |
| Cabins: | 5+1 | Berths: | 10+1+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2019 | Sail | Standard |
| Yacht-ID | 36993 | L/D: | 15.75 / 2.28 |
| Cabins: | 5+1 | Berths: | 10+1+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2019 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 38624 | L/D: | 15.75 / 2.28 |
| Cabins: | 5+1 | Berths: | 10+1+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2020 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 34834 | L/D: | 15.75 / 2.12 |
| Cabins: | 5+1 | Berths: | 10+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2019 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 39007 | L/D: | 15.43 / 2.10 |
| Cabins: | 5+1 | Berths: | 10+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2020 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 34453 | L/D: | 14.42 / 2.24 |
| Cabins: | 5+1 | Berths: | 10+1+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2018 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 39051 | L/D: | 15.94 / 2.20 |
| Cabins: | 5+1 | Berths: | 10+1+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2019 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 18490 | L/D: | 16.16 / 2.24 |
| Cabins: | 5 | Berths: | 10 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2020 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 36707 | L/D: | 14.06 / 2.10 |
| Cabins: | 5 | Berths: | 10+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2020 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 21841 | L/D: | 15.75 / 1.85 |
| Cabins: | 5+1 | Berths: | 10+1+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2017 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 37687 | L/D: | 15.75 / 2.28 |