|
| Friendliness / Service | 4.78 |
| Technical Condition | 3.91 |
| Cleanliness | 4.30 |
| Check-in | 4.22 |
| Check-out | 4.70 |
| Overall | 4.30 |
| Year of Build | 2011 |
|---|---|
| Length | 10.94 m |
| Width | 3.59 m |
| Draught | 1.94 m |
| Engine | 29 PS |
| Sail Area | 63.70 qm |
| Weight | 5.70 t |
| Fuel Capacity | 130 l |
| Water Capacity | 355 l |
| Steering Type | Wheel steering |
| Outside | 220V shore connection, Bathing platform, Bimini top, Cockpit shower, Cockpit cushions, Cockpit table, Electr. anchor windlass, Gangway, Solar panels, Sprayhood, Teak deck |
|---|---|
| Inside | 12V/220V sockets, 220V sockets, Black water tank, Inverter 12V/220V, Refrigerator, Battery charger, Speakers in saloon, Pantry equipment, Radio, Radio with CD/MP3/USB, Fan, fans in cabins, Warm water |
| Navigation | GPS Chart Plotter, GPS with chart plotter in cockpit, Hand bearing compass, Tridata (Log, Echosounder, Windm.), Anemometer |
| Safety | Tools, Epirb, Solid life vests, Light and rope for horseshoe life buoy, Distress signals, Life raft, VHF Radio with DSC |
| Sails | Battened main sail, Lazy-Jack System, Lazybag, Furling genoa |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2011 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 18381 | L/D: | 10.94 / 1.94 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2010 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 18382 | L/D: | 10.94 / 1.94 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2008 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 16070 | L/D: | 10.94 / 1.70 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2008 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 4383 | L/D: | 10.94 / 1.50 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2011 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 14884 | L/D: | 12.15 / 1.95 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2011 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 18380 | L/D: | 12.15 / 1.90 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2009 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 30422 | L/D: | 12.15 / 1.60 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2012 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 14879 | L/D: | 11.30 / 1.85 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2014 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 13106 | L/D: | 11.34 / 1.95 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2014 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 29699 | L/D: | 11.34 / 1.95 |