|
| Friendliness / Service | 4.33 |
| Technical Condition | 4.00 |
| Cleanliness | 3.00 |
| Check-in | 4.00 |
| Check-out | 3.67 |
| Overall | 4.00 |
| Security Deposit | €3,000.00 |
|---|---|
| Charter Period |
|
| Insurance | Third party liability and fully comprehensive insurance (deductible in the amount of the deposit) |
| Payment Plan |
|
| Bed linen (additional) | €30.00 | per cabin |
|---|---|---|
| Gennaker (Limited availability) | €250.00 | per week |
| Towels (One large and one medium sized one) | €10.00 | per set |
| Deposit reduction | €250.00 | per week |
| Provisioning | on request | |
| Safety net (Preassembled) | €250.00 | once |
| Safety net (Self assembly) | €80.00 | once |
| Stand-up paddle board | €100.00 | per piece and week |
| additional cleaning | €200.00 | once |
| Year of Build | 2021 |
|---|---|
| Length | 12.35 m |
| Width | 3.99 m |
| Draught | 2.14 m |
| Engine | 45 PS |
| Sail Area | 80.00 qm |
| Weight | 8.00 t |
| Fuel Capacity | 200 l |
| Water Capacity | 330 l |
| Steering Type | 2 x Wheel steering |
| Outside | 220V shore connection, Bimini top, Cockpit shower, Cockpit speakers, Cockpit cushions, Electr. anchor windlass, Sprayhood |
|---|---|
| Inside | 12V/220V sockets, Gas stove with oven, Freezer, Refrigerator, Shore power cable, Pantry equipment, Radio with CD player, TV, Warm water |
| Navigation | GPS, Log |
| Safety | Autopilot, First aid kit, Fire extinguisher, Dan Buoy, Distress signals, Life raft, Lifesaver, Safety equipment, VHF Radio, Second anchor |
| Sails | Battened main sail, Lazybag, Furling genoa |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2021 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 25209 | L/D: | 12.35 / 2.14 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2020 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 38840 | L/D: | 12.35 / 2.17 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2023 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 34121 | L/D: | 12.35 / 2.25 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2021 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 25475 | L/D: | 12.35 / 2.14 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2023 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 32204 | L/D: | 12.35 / 2.14 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2021 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 27388 | L/D: | 12.87 / 1.70 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2021 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 26411 | L/D: | 10.45 / 1.85 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2025 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 34079 | L/D: | 12.87 / 2.17 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2018 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 17803 | L/D: | 9.99 / 1.90 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2018 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 16141 | L/D: | 11.50 / 1.80 |