|
| Friendliness / Service | Too few |
| Technical Condition | Too few |
| Cleanliness | Too few |
| Check-in | Too few |
| Check-out | Too few |
| Overall | Too few |
Unfortunately, there are too few reviews for this charter company. Ask our team, there may be individual reports available.
| Security Deposit | €3,000.00 |
|---|---|
| Charter Period |
|
| Insurance | Third party liability and fully comprehensive insurance (deductible in the amount of the deposit) |
| Payment Plan |
|
| Automatic life vests | €30.00 | per piece |
|---|---|---|
| Outboard engine | €100.00 | per week |
| Early Check-In | €150.00 | once |
| Generator | €150.00 | per week |
| Surcharge for pets | €150.00 | once |
| Deposit reduction | €300.00 | once |
| Safety net | €200.00 | once |
| Stand-up paddle board | €100.00 | per piece and week |
| Year of Build | 2010 |
|---|---|
| Length | 13.75 m |
| Width | 4.37 m |
| Draught | 2.05 m |
| Engine | 75 PS |
| Sail Area | 100.60 qm |
| Weight | 9.90 t |
| Fuel Capacity | 240 l |
| Water Capacity | 615 l |
| Steering Type | 2 x Wheel steering |
| Outside | Bimini top, Cockpit table, Solar panels, Sprayhood |
|---|---|
| Inside | Refrigerator, Warm water |
| Navigation | GPS, Chart plotter, Log, Anemometer |
| Safety | Autopilot, Bowthruster, VHF Radio |
| Sails | Battened main sail, Lazy-Jack System, Furling genoa |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2022 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 28804 | L/D: | 13.00 / 1.60 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2006 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 38822 | L/D: | 14.98 / 2.15 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2012 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 35298 | L/D: | 14.27 / 2.10 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2010 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 2287 | L/D: | 14.40 / 2.05 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2010 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 35292 | L/D: | 13.10 / 2.00 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2017 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 37240 | L/D: | 14.27 / 2.10 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2007 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 36291 | L/D: | 14.40 / 2.00 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2017 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 38127 | L/D: | 13.76 / 1.60 |