|
| Friendliness / Service | 4.40 |
| Technical Condition | 3.27 |
| Cleanliness | 3.67 |
| Check-in | 3.47 |
| Check-out | 4.07 |
| Overall | 3.53 |
| Security Deposit | €3,000.00 |
|---|---|
| Charter Period |
|
| Insurance | Third party liability and fully comprehensive insurance (deductible in the amount of the deposit) |
| Payment Plan |
|
| Fishing gear | €15.00 | per day |
|---|---|---|
| Bed linen (additional) | €15.00 | per set |
| Crew change | €250.00 | once |
| Early Check-In (From 2 p.m. - extra charge due for skippered charters) | €300.00 | once |
| Half board (_) | on request | |
| Towel set (additional) | €10.00 | per set |
| Surcharge for pets | double cleaning | |
| Kayak | €15.00 | per day |
| Deposit reduction (Attention: Deposit reduction is obligatory for skippered charter) | €50.00 | per day |
| One-way-charter (Not possible from Tortola to Puerto Rico) | on request | |
| Safety net (Self assembly) | €220.00 | once |
| Skipper (Attention: Deposit reduction is obligatory for skippered charter) | €280.00 | per day plus lodging |
| Stand-up paddle board | €15.00 | per piece and day |
| Full board (_) | on request | |
| WiFi internet on board (Not available for every yacht) | on request |
| Year of Build | 2018 |
|---|---|
| Length | 12.35 m |
| Width | 4.20 m |
| Draught | 1.75 m |
| Engine | 55 PS |
| Sail Area | k.A |
| Weight | k.A |
| Fuel Capacity | 200 l |
| Water Capacity | 380 l + 190 l |
| Steering Type | 2 x Wheel steering |
| Outside | 220V shore connection, Bathing ladder, Bimini top, Cockpit shower, Cockpit speakers, Cockpit cushions, Cockpit table, Electr. anchor windlass, Self-tailing winches, Sprayhood |
|---|---|
| Inside | 12V/220V sockets, 220V sockets, Oven, Gas oven, Inverter 12V/220V, Refrigerator, Pantry equipment, Radio, Convertible salon table, fans in cabins, WC pump |
| Navigation | Echo sounder, GPS Chart Plotter, Log, Anemometer |
| Safety | Autopilot, Solid life vests, VHF Radio |
| Sails | Battened main sail, Lazy-Jack System, Lazybag, Furling genoa |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2018 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 15290 | L/D: | 12.35 / 1.75 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2019 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 33369 | L/D: | 13.05 / 1.95 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2017 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 21622 | L/D: | 16.16 / 1.88 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2018 | Sail | Standard |
| Yacht-ID | 33706 | L/D: | 12.76 / 1.80 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2020 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 28456 | L/D: | 12.87 / 1.70 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2016 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 33367 | L/D: | 12.50 / 3.00 - 3.00 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2016 | Sail | Standard |
| Yacht-ID | 33704 | L/D: | 13.34 / 1.60 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2021 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 29141 | L/D: | 12.87 / 1.70 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2019 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 28134 | L/D: | 11.19 / 1.75 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2019 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 18671 | L/D: | 11.19 / 1.75 |