|
| Friendliness / Service | 4.56 |
| Technical Condition | 3.56 |
| Cleanliness | 3.89 |
| Check-in | 3.78 |
| Check-out | 4.44 |
| Overall | 3.89 |
| Year of Build | 2000 |
|---|---|
| Length | 13.70 m |
| Width | 4.20 m |
| Draught | 2.10 m |
| Engine | 56 PS |
| Sail Area | 118.00 qm |
| Weight | 10.70 t |
| Fuel Capacity | 270 l |
| Water Capacity | 520 l |
| Steering Type | Wheel steering |
| Outside | Bimini top, Cockpit shower, Cockpit table, Electr. anchor windlass, Gangway, Sprayhood |
|---|---|
| Inside | 220V sockets, Heating, Refrigerator, Radio with CD player, Radio with USB, TV, Warm water |
| Navigation | GPS Chart Plotter, Tridata (Log, Echosounder, Windm.), Anemometer |
| Safety | Autopilot, Bowthruster, Solid life vests, Safety equipment, VHF Radio |
| Sails | Battened main sail, Lazy-Jack System, Furling genoa |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2002 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 1378 | L/D: | 13.95 / 1.65 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2002 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 23414 | L/D: | 13.95 / 2.00 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2014 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 12382 | L/D: | 13.85 / 1.90 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2015 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 7736 | L/D: | 13.85 / 1.90 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2022 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 29444 | L/D: | 13.85 / 1.90 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2024 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 35723 | L/D: | 13.32 / 1.95 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2024 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 33920 | L/D: | 13.32 / 1.95 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2022 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 29612 | L/D: | 14.14 / 2.44 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2002 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 5719 | L/D: | 12.83 / 1.70 |