Not available as Bareboat - Skipper of charter company is obligatory
|
| Friendliness / Service | Too few |
| Technical Condition | Too few |
| Cleanliness | Too few |
| Check-in | Too few |
| Check-out | Too few |
| Overall | Too few |
Unfortunately, there are too few reviews for this charter company. Ask our team, there may be individual reports available.
| Security Deposit | €0.00 |
|---|---|
| Charter Period |
|
| Insurance | Third party liability and fully comprehensive insurance (deductible in the amount of the deposit) |
| Payment Plan |
|
| Bed linen (additional) | €97.00 | per cabin |
|---|---|---|
| Towels (One large one additional) | €12.00 | per piece |
| Towels (small, additional) | €6.00 | per piece |
| Cook | €1,950.00 | per week plus lodging |
| Year of Build | 2023 |
|---|---|
| Length | 16.80 m |
| Width | 8.74 m |
| Draught | 1.48 m |
| Engine | 80 PS + 80 PS |
| Sail Area | 157.00 qm |
| Weight | 22.00 t |
| Fuel Capacity | 1200 l |
| Water Capacity | 1200 l |
| Steering Type | Wheel steering |
| Outside | Bathing ladder, Cockpit shower, Cockpit shower hot/cold, Cockpit speakers, Cockpit cushions, Cockpit table, Electr. anchor windlass, Electr. main sail winch, electr. winch, Folding propeller, BBQ, Hardtop, Snorkeling gear, Solar panels, Teak in cockpit, Teak deck, Water ski |
|---|---|
| Inside | Oven, Ice cube machine, Gas oven, Dishwasher, Inverter 12V/220V, Dock A/C 220V (cool&heat), Refrigerator, Battery charger, Microwave oven, Warm water, Watermaker, WC (electr.) |
| Navigation | GPS with chart plotter in salon, Compass |
| Safety | AIS receiver, Autopilot, Bowthruster, Epirb, Solid life vests, Navigational lights, Life raft, Safety equipment, VHF Radio |
| Sails | Battened main sail, Lazy-Jack System, Lazybag |
| Cabins: | 6+1 | Berths: | 12+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2023 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 32796 | L/D: | 16.80 / 1.48 |
| Cabins: | 5 | Berths: | 10 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2022 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 29816 | L/D: | 15.84 / 1.50 |
| Cabins: | 4+2 | Berths: | 8+2+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2015 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 29690 | L/D: | 11.97 / 1.21 |
| Cabins: | 4+1 | Berths: | 8 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2024 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 35597 | L/D: | 11.33 / 1.30 |
| Cabins: | 4+1 | Berths: | 8 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2024 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 35598 | L/D: | 11.33 / 1.30 |
| Cabins: | 4+1 | Berths: | 8+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2020 | Sail | Standard |
| Yacht-ID | 33181 | L/D: | 13.99 / 1.35 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2019 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 38752 | L/D: | 11.55 / 1.15 |