|
| Friendliness / Service | 5.00 |
| Technical Condition | 4.67 |
| Cleanliness | 4.33 |
| Check-in | 4.33 |
| Check-out | 4.67 |
| Overall | 4.67 |
| Year of Build | 2022 |
|---|---|
| Length | 11.90 m |
| Width | 3.91 m |
| Draught | 1.80 m |
| Engine | 40 PS |
| Sail Area | 69.50 qm |
| Weight | 8.37 t |
| Fuel Capacity | 170 l |
| Water Capacity | 512 l |
| Steering Type | 2 x Wheel steering |
| Outside | Bathing platform, Bimini top, Cockpit speakers, Cockpit cushions, Electr. anchor windlass, BBQ, Sprayhood, Teak in cockpit |
|---|---|
| Inside | Black water tank, Heating, Inverter 12V/220V, Refrigerator, Radio with CD player |
| Navigation | GPS Chart Plotter |
| Safety | Autopilot, Bowthruster |
| Sails | Battened main sail, Lazybag, Furling genoa |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2023 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 36320 | L/D: | 12.38 / 2.10 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2024 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 33773 | L/D: | 10.77 / 2.00 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2020 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 26285 | L/D: | 11.90 / 1.80 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2019 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 22585 | L/D: | 10.34 / 1.49 |