|
| Friendliness / Service | 4.54 |
| Technical Condition | 3.95 |
| Cleanliness | 4.31 |
| Check-in | 3.96 |
| Check-out | 4.44 |
| Overall | 4.20 |
| Security Deposit | €2,500.00 |
|---|---|
| Charter Period |
|
| Insurance | Third party liability and fully comprehensive insurance (deductible in the amount of the deposit) |
| Payment Plan |
|
| Outboard engine (5 HP) | €150.00 | per week |
|---|---|---|
| Outboard engine (2.5 HP) | €100.00 | per week |
| Bed linen (additional) | €15.00 | per set |
| Comfort package (Outboard engine, Wi-Fi - only possible for bookings starting from 28.06.) | €105.00 | once |
| Early Check-In (From 1 p.m., can't be confirmed before the date of arrival) | €200.00 | once |
| Flex Plan (flexible change of booking, on request) | 10,00 % | Percent on owner price |
| Towels (2 pcs.) | €8.00 | per set |
| Surcharge for pets (On request only) | €150.00 | per piece |
| Hostess/Steward | €220.00 | per day plus lodging |
| Late Check-Out (Return to charter base on Saturday, 8 a.m., check-out 10 a.m. - can only be confirmed on day of arrival) | €300.00 | once |
| One-way-charter | on request | |
| Safety net (Self assembly) | €20.00 | once |
| Snorkeling set | €10.00 | per set and week |
| Skipper | €220.00 | per day plus lodging |
| Stand-up paddle board | €120.00 | per piece and week |
| Beach towels | €8.00 | per piece |
| WiFi internet on board (20 GB incl.) | €25.00 | per week |
| Year of Build | 2019 |
|---|---|
| Length | 12.80 m |
| Width | 7.70 m |
| Draught | 1.25 m |
| Engine | 57 PS + 57 PS |
| Sail Area | 98.00 qm |
| Weight | 12.00 t |
| Fuel Capacity | 600 l |
| Water Capacity | 600 l |
| Steering Type | Wheel steering |
| Outside | Anchor with chain, Bimini top, Boat hook, Cockpit shower, Refrigerator in cockpit, Cockpit speakers, Cockpit cushions, Cockpit table, Electr. anchor windlass, electr. winch, Fender, Mooring lines, Gangway, BBQ, Hardtop, Solar panels, Sun deck, Teak in cockpit, LED submarine lights, Water hose, Windex, Winches |
|---|---|
| Inside | 220V sockets, Oven, Ice cube machine, Black water tank, Generator, Dishwasher, Heating, Inverter 12V/220V, Airconditioning (independent from shore power), Refrigerator, Shore power cable, Moka pot, Pantry equipment, Radio with USB, Bluetooth and AUX-In, Sink, TV, USB Socket, Fan, Kettle, Watermaker, WC (electr.) |
| Navigation | Binoculars, GPS Chart Plotter, Hand bearing compass, Compass, Navigation set, Nautical charts, Tridata (Log, Echosounder, Windm.), Anemometer |
| Safety | Autopilot, Lightning buoy, First aid kit, Tools, Bowthruster, Electr. bilge pump, Solid life vests, Fire extinguisher, Manual bilge pump, Lifebelts, Fog horn, Distress signals, Radar reflector, Life jackets, Torchlight, VHF Radio, Second anchor |
| Sails | Battened main sail, Self tacking jib |
| Cabins: | 4+2 | Berths: | 8+2+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2018 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 19123 | L/D: | 12.80 / 1.25 |
| Cabins: | 4+2 | Berths: | 8+2+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2020 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 21193 | L/D: | 12.80 / 1.25 |
| Cabins: | 4+2 | Berths: | 8+2+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2020 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 21195 | L/D: | 12.80 / 1.25 |
| Cabins: | 4+2 | Berths: | 8+2+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2019 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 24481 | L/D: | 12.80 / 1.35 |
| Cabins: | 4+2 | Berths: | 8+2+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2021 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 27109 | L/D: | 12.80 / 1.25 |
| Cabins: | 4+2 | Berths: | 8+2+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2021 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 34596 | L/D: | 12.80 / 1.25 |
| Cabins: | 4+2 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2020 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 22738 | L/D: | 12.80 / 1.25 |
| Cabins: | 4+2 | Berths: | 8+2+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2017 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 37783 | L/D: | 12.80 / 1.40 |