|
| Friendliness / Service | 5.00 |
| Technical Condition | 4.58 |
| Cleanliness | 4.42 |
| Check-in | 4.42 |
| Check-out | 4.67 |
| Overall | 4.75 |
| Security Deposit | €3,600.00 |
|---|---|
| Charter Period |
|
| Insurance | Third party liability and fully comprehensive insurance (deductible in the amount of the deposit) |
| Payment Plan |
|
| Bed linen (Incl. pillows, blankets, sheets, bed linen) | €60.00 | per person |
|---|---|---|
| Short term charter | on request |
| Year of Build | 2011 |
|---|---|
| Length | 12.45 m |
| Width | 3.99 m |
| Draught | 2.05 m |
| Engine | 30 PS |
| Sail Area | 81.00 qm |
| Weight | 9.00 t |
| Fuel Capacity | 210 l |
| Water Capacity | 210 l |
| Steering Type | 2 x Wheel steering |
| Inside | Refrigerator, Warm water |
|---|---|
| Navigation | GPS Chart Plotter |
| Safety | Autopilot, VHF Radio |
| Sails | Furling genoa, Furling main sail |
Sat 05.08.23 - Fri 11.08.23 | 3 people |
+ Freundliche Mitarbeiter, alles verlief sehr problemlos und flott
Die Yacht selbst hat schon bessere Zeiten gesehen. Technisch war sie einwandfrei, aber sonst ziemlich runtergekommen.
Sat 13.05.23 - Fri 19.05.23 | 4 people |
Am Wind ist die Yacht nicht besonders agil; die Segel sind aberansonsten in guten Zustand; der uns mitgegebene Gennacker war super und einfach zu bedienen (Rollfurlex) und bringt halb bis Raumwind das Boot in Schwung.
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2010 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 32260 | L/D: | 12.45 / 1.65 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2010 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 9475 | L/D: | 11.94 / 2.35 - 0.77 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2013 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 32109 | L/D: | 12.45 / 2.05 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2012 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 17114 | L/D: | 11.34 / 2.25 - 1.10 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2009 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 9473 | L/D: | 12.77 / 2.10 - 0.58 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2008 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 9462 | L/D: | 10.81 / 1.90 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2021 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 26448 | L/D: | 10.86 / 1.18 - 2.95 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2023 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 31618 | L/D: | 13.05 / 2.25 |