|
| Friendliness / Service | Too few |
| Technical Condition | Too few |
| Cleanliness | Too few |
| Check-in | Too few |
| Check-out | Too few |
| Overall | Too few |
Unfortunately, there are too few reviews for this charter company. Ask our team, there may be individual reports available.
| Security Deposit | €3,000.00 |
|---|---|
| Charter Period |
|
| Insurance | Third party liability and fully comprehensive insurance (deductible in the amount of the deposit) |
| Payment Plan |
|
| Towels | €12.00 | per set |
|---|---|---|
| Kayak (3 persons) | €80.00 | once |
| Berth in the home marina (_) | on request | |
| Skipper training | €396.00 | per day |
| Skipper training (per hour) | €49.50 | once |
| Stand-up paddle board | €70.00 | per piece |
| Year of Build | 2008 |
|---|---|
| Length | 15.40 m |
| Width | 4.49 m |
| Draught | 1.85 m |
| Engine | 57 PS |
| Sail Area | 115.00 qm |
| Weight | 12.60 t |
| Fuel Capacity | 320 l |
| Water Capacity | 790 l |
| Steering Type | Wheel steering |
| Outside | Bimini top, Cockpit shower, Cockpit speakers, Cockpit table, Electr. anchor windlass |
|---|---|
| Inside | Oven, Gas oven, Hi-Fi system, Refrigerator, Warm water, Toilet |
| Navigation | GPS, Log |
| Safety | Autopilot, Tools, VHF Radio |
| Sails | Furling genoa, Furling main sail |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2007 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 36276 | L/D: | 14.98 / 2.25 |
| Cabins: | 1 | Berths: | 2+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2012 | Sail | Standard |
| Yacht-ID | 35276 | L/D: | 6.40 / 0.70 - 1.80 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2003 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 35269 | L/D: | 12.71 / 2.00 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2014 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 35271 | L/D: | 9.99 / 1.60 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2024 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 35039 | L/D: | 13.05 / 1.95 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2015 | Sail | Standard |
| Yacht-ID | 36633 | L/D: | 15.27 / 2.10 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2011 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 35762 | L/D: | 12.39 / 2.10 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2024 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 38101 | L/D: | 13.35 / 2.40 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2026 | Sail | Standard |
| Yacht-ID | 39041 | L/D: | 11.31 / 1.70 |