|
| Friendliness / Service | Too few |
| Technical Condition | Too few |
| Cleanliness | Too few |
| Check-in | Too few |
| Check-out | Too few |
| Overall | Too few |
Unfortunately, there are too few reviews for this charter company. Ask our team, there may be individual reports available.
| Security Deposit | €3,000.00 |
|---|---|
| Charter Period |
|
| Insurance | Third party liability and fully comprehensive insurance (deductible in the amount of the deposit) |
| Payment Plan |
|
| Towels | €12.00 | per set |
|---|---|---|
| Kayak (3 persons) | €80.00 | once |
| Berth in the home marina (_) | on request | |
| Skipper training | €396.00 | per day |
| Skipper training (per hour) | €49.50 | once |
| Spinnaker | €150.00 | once |
| Stand-up paddle board | €70.00 | per piece |
| Year of Build | 2011 |
|---|---|
| Length | 12.39 m |
| Width | 3.89 m |
| Draught | 2.10 m |
| Engine | 40 PS |
| Sail Area | 88.00 qm |
| Weight | 7.95 t |
| Fuel Capacity | 200 l |
| Water Capacity | 360 l |
| Steering Type | Wheel steering |
| Outside | Bimini top, Cockpit shower, Cockpit speakers, Cockpit table, Solar panels, Awning |
|---|---|
| Inside | Gas stove with oven, Heating, Hi-Fi system, Refrigerator, Warm water, Toilet |
| Navigation | GPS, Navigation set, Log |
| Safety | AIS receiver, Autopilot, Tools, Safety equipment, VHF Radio |
| Sails | Battened main sail, Furling genoa |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2014 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 35271 | L/D: | 9.99 / 1.60 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2014 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 33386 | L/D: | 12.50 / 3.00 - 3.00 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2015 | Sail | Standard |
| Yacht-ID | 36633 | L/D: | 15.27 / 2.10 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2003 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 35269 | L/D: | 12.71 / 2.00 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2023 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 37685 | L/D: | 12.38 / 2.10 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2023 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 37672 | L/D: | 12.38 / 2.10 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2024 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 38101 | L/D: | 13.35 / 2.40 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2020 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 33403 | L/D: | 10.86 / 1.18 - 2.95 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2016 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 33388 | L/D: | 12.50 / 3.00 - 3.00 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2024 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 36182 | L/D: | 12.35 / 2.14 |