Freundliches Familienunternehmen, welches mit freundlichem Service und gut gewarteten Yachten bei unseren Kunden überzeugt.
|
| Friendliness / Service | 4.79 |
| Technical Condition | 4.15 |
| Cleanliness | 4.27 |
| Check-in | 4.79 |
| Check-out | 4.73 |
| Overall | 4.61 |
| Security Deposit | €3,500.00 |
|---|---|
| Charter Period |
|
| Insurance | Third party liability and fully comprehensive insurance (deductible in the amount of the deposit) |
| Payment Plan |
|
| Automatic life vests | €120.00 | once |
|---|---|---|
| Bed linen and towels-set (additional - two sheets, one pillow case, one towel) | €10.00 | per set |
| Early Check-In (From 2 p.m.) | €200.00 | once |
| Hostess/Steward | €190.00 | per day plus lodging |
| Deposit reduction | €500.00 | once |
| Late Check-In (Sunday) | €150.00 | once |
| One-way-charter | on request | |
| Provisioning | on request | |
| Safety net (Preassembled) | €200.00 | once |
| Skipper | €210.00 | per day plus lodging |
| Stand-up paddle board | €100.00 | per piece and week |
| Beach towel | €5.00 | per piece |
| WiFi internet on board (20 GB incl.) | €50.00 | per week |
| Year of Build | 2021 |
|---|---|
| Length | 16.73 m |
| Width | 5.28 m |
| Draught | 2.52 m |
| Engine | 110 PS |
| Sail Area | 153.00 qm |
| Weight | 17.13 t |
| Fuel Capacity | 500 l |
| Water Capacity | 650 l |
| Steering Type | 2 x Wheel steering |
| Outside | Bathing ladder, Bimini top, Cockpit shower, Cockpit cushions, Electr. anchor windlass, electr. winch, BBQ, Solar panels, Sprayhood |
|---|---|
| Inside | Generator, Airconditioning (independent from shore power), Refrigerator, Radio with USB and Bluetooth, USB sockets in the cabins, Fan, Watermaker, WC (electr.) |
| Navigation | Echo sounder, GPS with chart plotter in cockpit, Chart plotter in salon, Navigation set, Nautical charts, Log, Anemometer |
| Safety | Autopilot, Bowthruster, Epirb, Solid life vests, Life raft |
| Sails | Furling genoa, Furling main sail |
| Cabins: | 4+1 | Berths: | 8+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2021 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 25109 | L/D: | 16.73 / 1.99 |
| Cabins: | 4+1 | Berths: | 8+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2020 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 38684 | L/D: | 16.73 / 2.52 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2020 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 36855 | L/D: | 13.00 / 1.94 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2020 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 31735 | L/D: | 14.27 / 2.10 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2022 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 31186 | L/D: | 14.27 / 2.10 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2020 | Sail | Standard |
| Yacht-ID | 33130 | L/D: | 14.27 / 3.49 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2023 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 11884 | L/D: | 14.27 / 2.10 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2019 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 18778 | L/D: | 14.27 / 2.10 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2019 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 29243 | L/D: | 14.27 / 2.10 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2023 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 31098 | L/D: | 14.27 / 2.10 |