|
| Friendliness / Service | Too few |
| Technical Condition | Too few |
| Cleanliness | Too few |
| Check-in | Too few |
| Check-out | Too few |
| Overall | Too few |
Unfortunately, there are too few reviews for this charter company. Ask our team, there may be individual reports available.
| Security Deposit | €2,000.00 |
|---|---|
| Charter Period |
|
| Insurance | Third party liability and fully comprehensive insurance (deductible in the amount of the deposit) |
| Payment Plan |
|
| Automatic life vests | on request | |
|---|---|---|
| Outboard engine | €90.00 | per week |
| Bed linen and towels-set (additional) | €10.00 | per set |
| Check-in Sunday | €150.00 | once |
| Crew change | €150.00 | once |
| Early Check-In (From 12 noon to 2 p.m.) | €150.00 | once |
| Life jacket for children | on request free | |
| Sea Scooter | €150.00 | per week |
| Skipper | €210.00 | per day plus lodging |
| Stand-up paddle board | €100.00 | per piece and week |
| Beach towel | €10.00 | per piece |
| WiFi internet on board (100 GB incl.) | €100.00 | per week |
| Year of Build | 2008 |
|---|---|
| Length | 15.40 m |
| Width | 4.49 m |
| Draught | 2.00 m |
| Engine | 78 PS |
| Sail Area | 115.00 qm |
| Weight | 12.60 t |
| Fuel Capacity | 270 l |
| Water Capacity | 700 l |
| Steering Type | Wheel steering |
| Outside | Bimini top, Cockpit cushions, Snorkeling gear, Solar panels, Sprayhood |
|---|---|
| Inside | Black water tank, Coffee machine, Refrigerator, Pantry equipment |
| Navigation | GPS Chart Plotter, Chart plotter |
| Safety | Autopilot, Bowthruster, Solid life vests, Safety equipment, VHF Radio |
| Sails | Furling genoa, Furling main sail |
| Cabins: | 5+1 | Berths: | 10+1+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2007 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 29714 | L/D: | 15.65 / 2.00 |
| Cabins: | 5+1 | Berths: | 10+1+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2007 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 17215 | L/D: | 15.65 / 2.00 |
| Cabins: | 5+1 | Berths: | 10+1+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2010 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 17218 | L/D: | 15.42 / 2.00 |
| Cabins: | 5+1 | Berths: | 10+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2011 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 36011 | L/D: | 15.42 / 2.10 |
| Cabins: | 5 | Berths: | 10 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2007 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 37731 | L/D: | 16.75 / 2.30 |
| Cabins: | 5 | Berths: | 10 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2026 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 38301 | L/D: | 15.29 / 1.75 - 2.35 |
| Cabins: | 5+1 | Berths: | 10+1+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2017 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 37687 | L/D: | 15.75 / 2.28 |
| Cabins: | 5+1 | Berths: | 10+1+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2020 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 39024 | L/D: | 15.75 / 2.28 |
| Cabins: | 5 | Berths: | 10+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2020 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 37400 | L/D: | 14.60 / 1.70 |
| Cabins: | 5 | Berths: | 10+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2017 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 38912 | L/D: | 15.75 / 2.00 |