|
| Friendliness / Service | Too few |
| Technical Condition | Too few |
| Cleanliness | Too few |
| Check-in | Too few |
| Check-out | Too few |
| Overall | Too few |
Unfortunately, there are too few reviews for this charter company. Ask our team, there may be individual reports available.
| Security Deposit | €5,000.00 |
|---|---|
| Charter Period |
|
| Insurance | Third party liability and fully comprehensive insurance (deductible in the amount of the deposit) |
| Payment Plan |
|
| One-way-charter | on request | |
|---|---|---|
| Provisioning | on request |
| Year of Build | 2016 |
|---|---|
| Length | 12.35 m |
| Width | 3.96 m |
| Draught | 2.50 m |
| Engine | 55 PS |
| Sail Area | 82.00 qm |
| Weight | 8.68 t |
| Fuel Capacity | 210 l |
| Water Capacity | 360 l |
| Steering Type | 2 x Wheel steering |
| Outside | Bathing ladder, Bathing platform, Bimini top, Cockpit shower, Cockpit speakers, Cockpit cushions, Cockpit table, Gangway, Solar panels, Sprayhood, Teak in cockpit |
|---|---|
| Inside | Oven, CD Player, Heating, Inverter 12V/220V, Refrigerator, Battery charger, Shore power cable, Pantry equipment, Radio, TV, Warm water, WC (electr.) |
| Navigation | GPS with chart plotter in cockpit, Compass, Tridata (Log, Echosounder, Windm.) |
| Safety | Autopilot, Bowthruster, Electr. bilge pump, Epirb, Radar reflector, Safety equipment, VHF Radio |
| Sails | Furling genoa, Furling main sail |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2016 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 35894 | L/D: | 12.35 / 1.65 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2016 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 14886 | L/D: | 12.76 / 2.10 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2014 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 36883 | L/D: | 12.35 / 1.85 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2018 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 17148 | L/D: | 12.35 / 2.05 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2016 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 20837 | L/D: | 11.30 / 1.95 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2016 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 13986 | L/D: | 11.23 / 1.90 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2013 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 14814 | L/D: | 12.45 / 1.95 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2018 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 36848 | L/D: | 10.34 / 1.98 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2013 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 14880 | L/D: | 11.30 / 1.85 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2016 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 14808 | L/D: | 10.34 / 2.05 |