|
| Friendliness / Service | Too few |
| Technical Condition | Too few |
| Cleanliness | Too few |
| Check-in | Too few |
| Check-out | Too few |
| Overall | Too few |
Unfortunately, there are too few reviews for this charter company. Ask our team, there may be individual reports available.
| Security Deposit | €2,500.00 |
|---|---|
| Charter Period |
|
| Insurance | Third party liability and fully comprehensive insurance (deductible in the amount of the deposit) |
| Payment Plan |
|
| Bed linen (additional) | €30.00 | per set |
|---|---|---|
| Early Check-In (at 3 p.m.) | €200.00 | once |
| Towels (additional) | €20.00 | per set |
| Surcharge for pets | €200.00 | once |
| Hostess/Steward | €1,200.00 | per week plus lodging |
| Deposit reduction | on request | |
| Late Check-Out (_) | €300.00 | once |
| Provisioning | on request | |
| Snorkeling set | €20.00 | per set |
| Skipper | €1,850.00 | per week plus lodging |
| Stand-up paddle board | €150.00 | per piece |
| Beach towel | €20.00 | per piece |
| Year of Build | 2014 |
|---|---|
| Length | 10.28 m |
| Width | 3.49 m |
| Draught | 1.90 m |
| Engine | 29 PS |
| Sail Area | 54.10 qm |
| Weight | 5.50 t |
| Fuel Capacity | 160 l |
| Water Capacity | 220 l |
| Steering Type | 2 x Wheel steering |
| Outside | Bathing platform, Bimini top, Cockpit speakers, Cockpit table, Electr. anchor windlass, Sprayhood |
|---|---|
| Inside | Gas stove with oven, Refrigerator |
| Navigation | GPS |
| Safety | Autopilot, VHF Radio |
| Sails | Battened main sail, Lazy-Jack System, Lazybag, Furling genoa |
| Cabins: | 2 | Berths: | 4+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2013 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 26283 | L/D: | 9.96 / 1.82 |
| Cabins: | 2 | Berths: | 4+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2011 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 5029 | L/D: | 10.34 / 1.82 |
| Cabins: | 2 | Berths: | 4+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2024 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 33854 | L/D: | 9.99 / 2.01 |
| Cabins: | 2 | Berths: | 4+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2011 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 22794 | L/D: | 11.30 / 1.95 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2013 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 39038 | L/D: | 14.40 / 2.50 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2023 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 39035 | L/D: | 14.60 / 2.25 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2021 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 39034 | L/D: | 12.40 / 2.10 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2022 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 39032 | L/D: | 13.00 / 2.20 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2025 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 39030 | L/D: | 14.60 / 2.25 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2023 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 39033 | L/D: | 14.60 / 2.25 |