|
| Friendliness / Service | 4.42 |
| Technical Condition | 3.35 |
| Cleanliness | 4.12 |
| Check-in | 3.35 |
| Check-out | 4.04 |
| Overall | 3.69 |
| Security Deposit | €3,500.00 |
|---|---|
| Charter Period |
|
| Insurance | Third party liability and fully comprehensive insurance (deductible in the amount of the deposit) |
| Payment Plan |
|
| Bathing towel | €10.00 | per piece |
|---|---|---|
| Bed linen (additional) | €15.00 | per set |
| Sunday check in (_) | €200.00 | once |
| Early Check-In (_) | €350.00 | once |
| Shopping service | on request | |
| Gas grill | €150.00 | per week |
| Surcharge for pets (On request) | €250.00 | once |
| Coffee capsules (10 pcs.) | €5.00 | per set |
| Kayak | €150.00 | per piece and week |
| Damage Waiver | €560.00 | per week |
| One-way-charter | on request | |
| Safety net (Preassembled) | €300.00 | once |
| Stand-up paddle board | €120.00 | per piece and week |
| Beach towel | €10.00 | per piece |
| Year of Build | 2017 |
|---|---|
| Length | 11.97 m |
| Width | 7.25 m |
| Draught | 1.21 m |
| Engine | 45 PS + 29 PS |
| Sail Area | 84.00 qm |
| Weight | 10.36 t |
| Fuel Capacity | 200 l + 200 l |
| Water Capacity | 600 l |
| Steering Type | Wheel steering |
| Outside | 220V shore connection, Anchor with chain, Bathing ladder, Cockpit shower, Refrigerator in cockpit, Cockpit speakers, Cockpit cushions, Electr. anchor windlass, electr. winch, Gangway, Teak in cockpit |
|---|---|
| Inside | 220V sockets, Gas stove with oven, Inverter 12V/220V, Refrigerator, Battery charger, Shore power cable, Dinghy (byboat) pump, Microwave oven, Convertible salon table, USB Socket, USB sockets in the cabins, Fan, fans in cabins, Warm water, WC (electr.) |
| Navigation | Echo sounder, GPS with chart plotter in cockpit, Navigation set, Nautical charts, Log, Anemometer |
| Safety | Automatic life jackets, Autopilot, Bosun's chair, Fire extinguisher, Emergency tiller, Life raft, Safety equipment, VHF Radio, Second anchor |
| Sails | Foresail, Battened main sail, Lazybag, Furling genoa |
| Cabins: | 4+2 | Berths: | 8+2+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2018 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 17143 | L/D: | 11.97 / 1.21 |
| Cabins: | 4+2 | Berths: | 8+2+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2018 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 16136 | L/D: | 12.80 / 1.20 |
| Cabins: | 4+2 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2018 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 34950 | L/D: | 12.80 / 1.35 |
| Cabins: | 4+2 | Berths: | 8+2+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2019 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 18960 | L/D: | 13.96 / 1.30 |
| Cabins: | 4+2 | Berths: | 8+2+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2019 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 22067 | L/D: | 11.55 / 1.15 |
| Cabins: | 4+2 | Berths: | 8+2+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2019 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 26336 | L/D: | 12.80 / 1.25 |
| Cabins: | 4+1 | Berths: | 8+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2016 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 35315 | L/D: | 12.80 / 1.35 |
| Cabins: | 4+2 | Berths: | 8+2+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2019 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 20046 | L/D: | 12.80 / 1.35 |
| Cabins: | 4+2 | Berths: | 8+2+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2019 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 32978 | L/D: | 13.96 / 1.30 |
| Cabins: | 4+2 | Berths: | 8+2+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2019 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 22359 | L/D: | 12.80 / 1.35 |