|
| Friendliness / Service | Too few |
| Technical Condition | Too few |
| Cleanliness | Too few |
| Check-in | Too few |
| Check-out | Too few |
| Overall | Too few |
Unfortunately, there are too few reviews for this charter company. Ask our team, there may be individual reports available.
| Security Deposit | $5,000.00 |
|---|---|
| Charter Period |
|
| Insurance | Third party liability and fully comprehensive insurance (deductible in the amount of the deposit) |
| Payment Plan |
|
| Life jacket for children (from age 6) | on request free | |
|---|---|---|
| Late Check-In (On request only) | on request | |
| One-way-charter | on request | |
| Provisioning | on request | |
| Snorkeling set (external provider) | on request | |
| WiFi internet on board (_) | on request |
| Year of Build | 2014 |
|---|---|
| Length | 14.05 m |
| Width | 4.49 m |
| Draught | 2.24 m |
| Engine | 54 PS |
| Sail Area | 105.50 qm |
| Weight | 10.80 t |
| Fuel Capacity | 240 l |
| Water Capacity | 615 l |
| Steering Type | 2 x Wheel steering |
| Outside | Bimini top, Cockpit cushions, BBQ |
|---|---|
| Inside | Cool box, Refrigerator, Pantry equipment, Radio with CD and AUX-Input |
| Navigation | GPS with chart plotter in cockpit, Navigation set |
| Safety | Autopilot, Tools, Solid life vests |
| Sails | Battened main sail, Lazy-Jack System |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2016 | Sail | Standard |
| Yacht-ID | 33704 | L/D: | 13.34 / 1.60 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2019 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 20989 | L/D: | 10.45 / 1.85 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2022 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 32987 | L/D: | 14.60 / 2.35 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2017 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 21622 | L/D: | 16.16 / 1.88 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2016 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 33367 | L/D: | 12.50 / 3.00 - 3.00 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2022 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 30748 | L/D: | 12.35 / 2.14 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2023 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 30326 | L/D: | 12.87 / 2.05 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2023 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 30675 | L/D: | 12.87 / 2.17 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2017 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 33400 | L/D: | 10.86 / 1.18 - 2.95 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2020 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 28456 | L/D: | 12.87 / 1.70 |