Not available as Bareboat - Skipper of charter company is obligatory
|
| Friendliness / Service | Too few |
| Technical Condition | Too few |
| Cleanliness | Too few |
| Check-in | Too few |
| Check-out | Too few |
| Overall | Too few |
Unfortunately, there are too few reviews for this charter company. Ask our team, there may be individual reports available.
| Security Deposit | €1,000.00 |
|---|---|
| Charter Period |
|
| Insurance | Third party liability and fully comprehensive insurance (deductible in the amount of the deposit) |
| Payment Plan |
|
| Fishing gear | €50.00 | per set and week |
|---|---|---|
| Provisioning | on request | |
| Stand-up paddle board | €50.00 | per piece and week |
| Full board (_) | €50.00 | per person and day |
| Wi-Fi data package (Unlimited data volume) | €30.00 | per week |
| WiFi internet on board (_) | €30.00 | per week |
| Year of Build | 2003 |
|---|---|
| Length | 16.75 m |
| Width | 4.87 m |
| Draught | 2.30 m |
| Engine | 110 PS |
| Sail Area | 146.00 qm |
| Weight | 17.00 t |
| Fuel Capacity | 420 l |
| Water Capacity | 970 l |
| Steering Type | 2 x Wheel steering |
| Outside | 220V shore connection, Bimini top, Cockpit shower, Cockpit cushions, Folding propeller, BBQ, Solar panels, Sprayhood, Teak deck |
|---|---|
| Inside | CD Player, Black water tank, Adjustable bulkhead, Freezer, Inverter 12V/220V, Dock A/C 220V (cool&heat), Shore power cable, LCD TV, Microwave oven, TV, Warm water |
| Navigation | GPS with chart plotter in cockpit |
| Safety | Automatic life jackets, Autopilot, Bowthruster |
| Sails | Battened main sail, Furling genoa |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2016 | Sail | Standard |
| Yacht-ID | 33703 | L/D: | 13.76 / 1.60 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2023 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 30750 | L/D: | 13.39 / 1.60 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2023 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 30151 | L/D: | 13.00 / 2.30 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2020 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 33429 | L/D: | 13.00 / 2.20 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2009 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 2944 | L/D: | 13.10 / 1.65 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2018 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 14772 | L/D: | 14.15 / 1.95 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2020 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 20858 | L/D: | 13.24 / 1.75 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2020 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 28456 | L/D: | 12.87 / 1.70 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2021 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 29141 | L/D: | 12.87 / 1.70 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2024 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 32527 | L/D: | 12.87 / 1.70 |