|
| Friendliness / Service | 4.71 |
| Technical Condition | 3.64 |
| Cleanliness | 3.43 |
| Check-in | 3.14 |
| Check-out | 4.15 |
| Overall | 3.64 |
| Year of Build | 2022 |
|---|---|
| Length | 9.99 m |
| Width | 3.42 m |
| Draught | 1.95 m |
| Engine | 28 PS |
| Sail Area | 51.00 qm |
| Weight | 5.30 t |
| Fuel Capacity | 150 l |
| Water Capacity | 150 l |
| Steering Type | 2 x Wheel steering |
| Outside | 220V shore connection, Anchor with chain, Bathing platform, Boat hook, Cockpit table, Electr. anchor windlass, Fender, Mooring lines, Stern anchor, Sprayhood |
|---|---|
| Inside | Shower, Black water tank, Gas oven, Gas stove with oven, Heating, Refrigerator, Battery charger, Shore power cable, Pantry equipment, Warm water |
| Navigation | Echo sounder, GPS Chart Plotter, GPS with chart plotter in cockpit, Harbour books, Compass, Navigation set, Nautical charts, Log, Anemometer |
| Safety | Automatic life jackets, Bilge pump, First aid kit, Bowthruster, Fire extinguisher, Distress signals, Life raft, Safety belt, VHF Radio |
| Sails | Lazy-Jack System, Furling genoa, Furling main sail |
| Cabins: | 2 | Berths: | 4+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2023 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 31552 | L/D: | 9.99 / 1.95 |
| Cabins: | 2 | Berths: | 4 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2002 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 33002 | L/D: | 10.30 / 1.80 |
| Cabins: | 2 | Berths: | 4+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2006 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 9041 | L/D: | 9.45 / 1.85 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2020 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 37630 | L/D: | 12.35 / 1.75 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2022 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 31551 | L/D: | 12.35 / 2.05 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2023 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 31654 | L/D: | 11.31 / 1.65 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2023 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 31657 | L/D: | 11.31 / 1.65 |