|
| Friendliness / Service | 4.25 |
| Technical Condition | 3.75 |
| Cleanliness | 4.50 |
| Check-in | 4.00 |
| Check-out | 4.50 |
| Overall | 4.00 |
| Year of Build | 2012 |
|---|---|
| Length | 15.42 m |
| Width | 4.82 m |
| Draught | 2.00 m |
| Engine | 75 PS |
| Sail Area | 117.80 qm |
| Weight | 12.68 t |
| Fuel Capacity | 1000 l |
| Water Capacity | 700 l |
| Steering Type | 2 x Wheel steering |
| Outside | Anchor with chain, Bathing ladder, Bimini top, Boat hook, Cockpit shower, Cockpit speakers, Cockpit light, Cockpit cushions, Cockpit table, Cover brush, Jerry cans for diesel, Electr. anchor windlass, Fender, Mooring lines, Gangway, Sprayhood, Teak in cockpit, Water hose, Winches |
|---|---|
| Inside | Oven, Clock, CD Player, Black water tank, Gas stove with oven, Heating, Refrigerator, Battery charger, Shore power cable, Dinghy (byboat) pump, Pantry equipment, Radio, Convertible salon table, Warm water |
| Navigation | Barometer, Echo sounder, Binoculars, GPS with chart plotter in cockpit, Harbour books, Hand bearing compass, Compass, Navigation set, Nautical charts, Log, Anemometer |
| Safety | Autopilot, Tools, Bowthruster, Electr. bilge pump, Solid life vests, Manual bilge pump, Lifebelts, Navigational lights, Emergency tiller, Radar reflector, Safety equipment, Safety belt, VHF Radio, Second anchor |
| Sails | Furling genoa, Furling main sail |
| Cabins: | 5+1 | Berths: | 10+1+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2012 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 2383 | L/D: | 15.42 / 2.00 |
| Cabins: | 5+1 | Berths: | 10+1+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2011 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 27893 | L/D: | 15.42 / 2.00 |
| Cabins: | 5+1 | Berths: | 10+1+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2011 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 38198 | L/D: | 15.42 / 2.00 |
| Cabins: | 5+1 | Berths: | 10+1+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2011 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 1572 | L/D: | 15.42 / 2.00 |
| Cabins: | 5 | Berths: | 10+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2012 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 37308 | L/D: | 15.42 / 2.00 |
| Cabins: | 5+1 | Berths: | 10+1+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2012 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 4835 | L/D: | 15.42 / 2.00 |
| Cabins: | 5+1 | Berths: | 10+1+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2012 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 29090 | L/D: | 15.42 / 2.00 |
| Cabins: | 5+1 | Berths: | 10+1+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2012 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 16605 | L/D: | 15.10 / 2.00 |
| Cabins: | 5 | Berths: | 10+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2012 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 4202 | L/D: | 15.57 / 2.25 |
| Cabins: | 5+1 | Berths: | 10+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2014 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 9563 | L/D: | 15.38 / 1.73 |