|
| Friendliness / Service | Too few |
| Technical Condition | Too few |
| Cleanliness | Too few |
| Check-in | Too few |
| Check-out | Too few |
| Overall | Too few |
Unfortunately, there are too few reviews for this charter company. Ask our team, there may be individual reports available.
| Security Deposit | €8,000.00 |
|---|---|
| Charter Period |
|
| Insurance | Third party liability and fully comprehensive insurance (deductible in the amount of the deposit) |
| Payment Plan |
|
| Comfort package (_) | €130.00 | once |
|---|---|---|
| Premium pack (_) | €330.00 | once |
| Year of Build | 2021 |
|---|---|
| Length | 11.19 m |
| Width | 3.99 m |
| Draught | 1.95 m |
| Engine | 40 PS |
| Sail Area | 71.00 qm |
| Weight | 7.49 t |
| Fuel Capacity | 200 l |
| Water Capacity | 380 l |
| Steering Type | 2 x Wheel steering |
| Outside | Bimini top, Cockpit shower, Cockpit table, Electr. anchor windlass |
|---|---|
| Inside | Gas stove with oven, Freezer, Refrigerator, Microwave oven, Radio with CD player, Warm water, WC (electr.) |
| Navigation | Echo sounder, GPS, GPS with chart plotter in cockpit, Log, Anemometer |
| Safety | Autopilot, Bowthruster, Solid life vests, VHF Radio |
| Sails | Battened main sail, Lazybag, Furling genoa |
Sat 24.08.24 - Fri 30.08.24 | 4 people |
Die Übergabe der Yacht war vorbildlich. Die Lage des Anlegeplatzes war sehr exklusiv. Parken sowie Be-/Entlademöglichkeit direkt am Schiff waren sehr gut. Die Yacht selbst war in technisch und optisch sehr gutem Zustand, z.T. sogar besser als erwartet (WC elektrisch, Anker-Fernbedienung aus Cockpit, Dinghy-Güte). Der Checkout war vorbildlich und ohne Wartezeit. Vercharterer Major-Boats und Yacht Meleomaxi II klar weiterzuempfehlen.
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2020 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 33403 | L/D: | 10.86 / 1.18 - 2.95 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2019 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 33390 | L/D: | 13.05 / 1.95 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2022 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 36166 | L/D: | 11.50 / 2.08 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2020 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 38815 | L/D: | 13.00 / 2.20 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2024 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 35039 | L/D: | 13.05 / 1.95 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2024 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 36182 | L/D: | 12.35 / 2.14 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2022 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 32185 | L/D: | 11.22 / 1.98 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2023 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 32330 | L/D: | 10.77 / 1.90 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2023 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 32627 | L/D: | 13.24 / 2.00 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2023 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 36410 | L/D: | 14.60 / 2.35 |