Not available as Bareboat - Skipper of charter company is obligatory
|
| Friendliness / Service | 4.67 |
| Technical Condition | 3.67 |
| Cleanliness | 4.00 |
| Check-in | 4.00 |
| Check-out | 3.67 |
| Overall | 3.67 |
| Security Deposit | €0.00 |
|---|---|
| Charter Period |
|
| Insurance | Third party liability and fully comprehensive insurance (deductible in the amount of the deposit) |
| Payment Plan |
|
| Fishing gear | €70.00 | per week |
|---|---|---|
| Automatic life vests | €30.00 | per piece and week |
| Bed linen and towels-set (additional) | €10.00 | per set |
| Early Check-In (At 2 p.m.) | €250.00 | once |
| Surcharge for pets | €200.00 | once |
| Damage Waiver (for skippered charters, incl. Social Security Charges of Skipper) | €600.00 | once |
| Deposit reduction (10% of nominal safety deposit is retained and is refundable) | €350.00 | once |
| Late Check-In (After 8 p.m. or on Sunday) | €100.00 | once |
| Provisioning | on request | |
| Safety net (preassembled + child life jackets) | €150.00 | once |
| Skipper (Must have an own cabin, damage waiver mandatory) | €250.00 | per day plus lodging |
| Stand-up paddle board | €140.00 | per piece and week |
| additional data volume (Unlimited data volume) | €50.00 | once |
| Year of Build | 2001 |
|---|---|
| Length | 16.34 m |
| Width | 4.65 m |
| Draught | 1.17 m |
| Engine | 530 PS + 530 PS |
| Weight | k.A |
| Fuel Capacity | 2180 l |
| Water Capacity | 580 l |
| Steering Type | 2 x Wheel steering |
| Outside | Bimini top, Cockpit cushions, Cockpit table, Snorkeling gear, LED submarine lights |
|---|---|
| Inside | Oven, Iron, Shower, Ice cube machine, Hair dryer, Freezer, Coffee machine, Refrigerator, Safe for valuables, TV, Washing machine |
| Safety | Solid life vests |
| Cabins: | 3+1 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2001 | Engine | 1300 PS + 1300 PS |
| Yacht-ID | 38229 | L/D: | 22.00 / 1.50 |
| Cabins: | 2 | Berths: | 4 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2025 | Engine | 800 PS + 800 PS |
| Yacht-ID | 37619 | L/D: | 12.40 / 0.75 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2000 | Engine | 800 PS + 800 PS |
| Yacht-ID | 37492 | L/D: | 17.88 / 1.52 |
| Cabins: | 3+1 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2003 | Engine | 800 PS + 800 PS |
| Yacht-ID | 35816 | L/D: | 16.70 / 1.54 |
| Cabins: | 4+2 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2003 (2019) | Engine | 1800 PS + 1800 PS |
| Yacht-ID | 38231 | L/D: | 23.98 / 2.25 |
| Cabins: | 4+2 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2006 | Engine | 2000 PS + 2000 PS |
| Yacht-ID | 36833 | L/D: | 25.30 / 1.78 |
| Cabins: | 3+1 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2000 (2021) | Engine | 650 PS + 650 PS |
| Yacht-ID | 39014 | L/D: | 15.80 / 1.30 |
| Cabins: | 2 | Berths: | |
|---|---|---|---|
| Year: | 2024 | Engine | 350 PS + 350 PS |
| Yacht-ID | 37402 | L/D: | 11.20 / 0.85 |
| Cabins: | 4+1 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2007 | Engine | 1550 PS + 1550 PS |
| Yacht-ID | 36933 | L/D: | 23.02 / 1.68 |
| Cabins: | 6+3 | Berths: | 12+6 |
|---|---|---|---|
| Year: | N/A | Engine | 2735 PS + 2735 PS |
| Yacht-ID | 39082 | L/D: | 34.00 / 3.00 |