|
| Friendliness / Service | 4.38 |
| Technical Condition | 3.00 |
| Cleanliness | 3.46 |
| Check-in | 3.46 |
| Check-out | 4.23 |
| Overall | 3.54 |
| Year of Build | 2020 |
|---|---|
| Length | 14.42 m |
| Width | 4.50 m |
| Draught | 2.24 m |
| Engine | 80 PS |
| Sail Area | k.A |
| Weight | k.A |
| Fuel Capacity | 240 l |
| Water Capacity | 640 l |
| Steering Type | 2 x Wheel steering |
| Outside | 12V - connection, Anchor with chain, Bathing ladder, Bathing platform, Bimini top, Cockpit shower, Cockpit speakers, Cockpit table, Electr. anchor windlass, electr. winch, Fender, Mooring lines, Gangway, Solar panels, Sprayhood, Teak deck, Drift anchor , Water hose, Windex |
|---|---|
| Inside | 12 V socket, 220V sockets, Clock, Black water tank, Gas oven, Freezer, Generator, Inverter 12V/220V, Refrigerator, Battery charger, Speakers in saloon, Pantry equipment, Radio with Bluetooth and MP3, TV, Warm water, Kettle, WC (electr.) |
| Navigation | Barometer, Echo sounder, Electr. nautical charts, Binoculars, GPS with chart plotter in cockpit, Harbour books, Hand bearing compass, Compass, Nautical charts, Log, Anemometer |
| Safety | AIS receiver, Autopilot, Bosun's chair, First aid kit, Tools, Bowthruster, Electr. bilge pump, Epirb, Solid life vests, Fire extinguisher, GMDSS, Stern thruster, Light buoy, Lifebelts, Navigational lights, Fog horn, Emergency tiller, Distress signals, Radar reflector, Life raft, Rescue collar, Safety belt, Torchlight, VHF Radio |
| Sails | Furling genoa, Furling main sail |
| Cabins: | 5+1 | Berths: | 10+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2020 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 21738 | L/D: | 14.42 / 1.65 |
| Cabins: | 5+1 | Berths: | 10+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2020 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 34453 | L/D: | 14.42 / 2.24 |
| Cabins: | 5 | Berths: | 10 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2020 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 21828 | L/D: | 14.42 / 1.65 |
| Cabins: | 4+1 | Berths: | 8+1+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2020 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 33882 | L/D: | 14.80 / 2.24 |
| Cabins: | 5 | Berths: | 10+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2017 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 36362 | L/D: | 15.75 / 2.10 |
| Cabins: | 5+1 | Berths: | 10+1+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2020 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 34834 | L/D: | 15.75 / 2.12 |
| Cabins: | 5 | Berths: | 10+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2020 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 21839 | L/D: | 15.75 / 1.73 |
| Cabins: | 5+1 | Berths: | 10+1+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2020 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 22165 | L/D: | 16.16 / 2.24 |
| Cabins: | 5+1 | Berths: | 10+1+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2020 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 22082 | L/D: | 16.16 / 2.24 |
| Cabins: | 5+1 | Berths: | 10+1+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2017-2020 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 24705 | L/D: | 15.75 / 2.28 |