|
| Friendliness / Service | 4.40 |
| Technical Condition | 3.27 |
| Cleanliness | 3.67 |
| Check-in | 3.47 |
| Check-out | 4.07 |
| Overall | 3.53 |
| Security Deposit | €4,000.00 |
|---|---|
| Charter Period |
|
| Insurance | Third party liability and fully comprehensive insurance (deductible in the amount of the deposit) |
| Payment Plan |
|
| Fishing gear | €15.00 | per day |
|---|---|---|
| Bed linen (additional) | €15.00 | per set |
| Briefing on the day of arrival (_) | €120.00 | once |
| Crew change | €250.00 | once |
| Early Check-In (From 2 p.m. - extra charge due for skippered charters) | €360.00 | once |
| Half board (_) | on request | |
| Towel set (additional) | €10.00 | per set |
| Surcharge for pets | double cleaning | |
| Kayak | €15.00 | per day |
| Deposit reduction (Attention: Deposit reduction is obligatory for skippered charter) | €55.00 | per day |
| One-way-charter (Not possible from Tortola to Puerto Rico) | on request | |
| Safety net (Self assembly) | €230.00 | once |
| Skipper (Attention: Deposit reduction is obligatory for skippered charter) | €240.00 | per day plus lodging |
| Full board (_) | on request | |
| WiFi internet on board (Not available for every yacht) | on request |
| Year of Build | 2017 |
|---|---|
| Length | 13.85 m |
| Width | 4.49 m |
| Draught | 2.27 m |
| Engine | 57 PS |
| Sail Area | 100.00 qm |
| Weight | 9.55 t |
| Fuel Capacity | 200 l |
| Water Capacity | 370 l |
| Steering Type | 2 x Wheel steering |
| Outside | 220V shore connection, Bathing ladder, Bimini top, Cockpit shower, Cockpit speakers, Cockpit cushions, Cockpit table, Electr. anchor windlass, electr. winch, Self-tailing winches, Sprayhood |
|---|---|
| Inside | 12V/220V sockets, Oven, Gas oven, Inverter 12V/220V, Refrigerator, Battery charger, Pantry equipment, Radio, Convertible salon table, fans in cabins, Warm water, WC (electr.) |
| Navigation | Echo sounder, GPS Chart Plotter, Anemometer |
| Safety | Autopilot, Solid life vests, VHF Radio |
| Sails | Lazy-Jack System, Lazybag, Furling genoa |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2016 | Sail | Standard |
| Yacht-ID | 33703 | L/D: | 13.76 / 1.60 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2009 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 2944 | L/D: | 13.10 / 1.65 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2023 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 30750 | L/D: | 13.39 / 1.60 |
| Cabins: | 4+1 | Berths: | 8+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2003 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 37744 | L/D: | 16.75 / 2.30 |
| Cabins: | 6+1 | Berths: | 12+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2020 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 22468 | L/D: | 14.00 / 1.90 |
| Cabins: | 6+1 | Berths: | 12+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2020 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 30059 | L/D: | 14.00 / 1.90 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2024 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 35963 | L/D: | 14.60 / 1.75 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2016 | Sail | Standard |
| Yacht-ID | 33704 | L/D: | 13.34 / 1.60 |
| Cabins: | 3 | Berths: | |
|---|---|---|---|
| Year: | 2022 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 35229 | L/D: | 14.60 / 1.75 |
| Cabins: | 3 | Berths: | |
|---|---|---|---|
| Year: | 2023 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 35228 | L/D: | 14.60 / 1.75 |