|
| Friendliness / Service | 4.76 |
| Technical Condition | 4.10 |
| Cleanliness | 4.40 |
| Check-in | 4.32 |
| Check-out | 4.65 |
| Overall | 4.44 |
| Year of Build | 2009 |
|---|---|
| Length | 10.59 m |
| Width | 3.55 m |
| Draught | 1.85 m |
| Engine | 21 PS |
| Sail Area | 65.00 qm |
| Weight | 6.40 t |
| Fuel Capacity | 110 l |
| Water Capacity | 260 l |
| Steering Type | Wheel steering |
| Outside | Boat hook, Cockpit table, Cover brush, Electr. anchor windlass, Fender, Mooring lines, Railing, Sprayhood, Wire (shroud) cutter |
|---|---|
| Inside | 12 V socket, 220V sockets, Diesel heating, Electr. pump for pressurized water, Electr. refrigerator box, Gas stove with oven, Battery charger, Shore power cable, Pantry equipment, Warm water |
| Navigation | Echo sounder, Binoculars, Color chart plotter (GPS) in cockpit, Hand bearing compass, Navigation set, Steering compass, Log, Anemometer |
| Safety | AIS receiver, Anchor ball, Automatic life jackets, Autopilot, Bosun's chair, First aid kit, Tools, Bowthruster, Fire extinguisher, Flags, Hand-held searchlight, Navtex, Fog horn, Distress signals, Life raft, Lifesaver, VHF Radio, Second anchor |
| Sails | Battened main sail, Self tacking jib |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2010 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 18743 | L/D: | 11.48 / 1.90 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2012 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 30969 | L/D: | 12.45 / 1.95 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2020 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 28466 | L/D: | 10.40 / 1.95 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2020 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 22729 | L/D: | 11.50 / 1.64 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2008 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 8785 | L/D: | 11.72 / 1.95 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2020 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 22330 | L/D: | 12.43 / 1.68 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2020 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 22328 | L/D: | 10.45 / 1.94 |