|
| Friendliness / Service | 4.48 |
| Technical Condition | 3.48 |
| Cleanliness | 4.17 |
| Check-in | 3.52 |
| Check-out | 4.14 |
| Overall | 3.83 |
| Year of Build | 2019 |
|---|---|
| Length | 13.76 m |
| Width | 4.24 m |
| Draught | 1.60 m |
| Engine | 57 PS |
| Sail Area | 91.00 qm |
| Weight | 9.64 t |
| Fuel Capacity | 200 l |
| Water Capacity | 330 l |
| Steering Type | 2 x Wheel steering |
| Outside | Cockpit shower, Cockpit cushions, Gangway |
|---|---|
| Inside | Gas stove with oven, Refrigerator, Shore power cable, Dinghy (byboat) pump, Toilet |
| Navigation | GPS with chart plotter in cockpit |
| Safety | Automatic life jackets, Autopilot, Bosun's chair, Bowthruster, Emergency tiller, Life raft, Safety equipment, Second anchor |
| Sails | Battened main sail, Furling genoa |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2018 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 17294 | L/D: | 13.76 / 2.20 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2017 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 18046 | L/D: | 13.76 / 2.20 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2017 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 14393 | L/D: | 13.76 / 2.20 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2017 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 38127 | L/D: | 13.76 / 1.60 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2016 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 24338 | L/D: | 13.76 / 1.60 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+1 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2016 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 10269 | L/D: | 14.05 / 2.24 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2017 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 12528 | L/D: | 14.15 / 2.20 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2020 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 21734 | L/D: | 13.00 / 2.20 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2018 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 16709 | L/D: | 13.00 / 2.20 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2019 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 20301 | L/D: | 14.06 / 2.20 |