|
| Friendliness / Service | 4.47 |
| Technical Condition | 3.68 |
| Cleanliness | 3.58 |
| Check-in | 3.67 |
| Check-out | 4.16 |
| Overall | 3.63 |
| Year of Build | 2023 |
|---|---|
| Length | 12.35 m |
| Width | 3.99 m |
| Draught | 1.60 m |
| Engine | 45 PS |
| Sail Area | 80.00 qm |
| Weight | 8.00 t |
| Fuel Capacity | 200 l |
| Water Capacity | 330 l |
| Steering Type | 2 x Wheel steering |
| Outside | 12V - connection, 220V shore connection, Anchor with chain, Bimini top, Cockpit speakers, Cockpit table, Electr. anchor windlass, Mooring lines, Sprayhood |
|---|---|
| Inside | Iron, Freshwater pump, Inverter 12V/220V, Battery charger, Speakers in saloon, Radio with USB and Bluetooth, USB Socket, Fan, WC (electr.), Wine fridge |
| Navigation | Echo sounder, GPS Chart Plotter, Navigation set, Log, Anemometer |
| Safety | Autopilot, Solid life vests, Life raft, VHF Radio |
| Sails | Battened main sail, Lazy-Jack System, Lazybag, Furling genoa |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2024 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 38101 | L/D: | 13.35 / 2.40 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2024 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 36182 | L/D: | 12.35 / 2.14 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2020 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 23495 | L/D: | 12.35 / 2.14 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2023 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 32627 | L/D: | 13.24 / 2.00 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2024 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 35039 | L/D: | 13.05 / 1.95 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2023 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 37685 | L/D: | 12.38 / 2.10 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2023 | Sail | Furling |
| Yacht-ID | 37672 | L/D: | 12.38 / 2.10 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2020 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 38815 | L/D: | 13.00 / 2.20 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2019 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 33390 | L/D: | 13.05 / 1.95 |
| Cabins: | 3 | Berths: | 6 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2022 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 32185 | L/D: | 11.22 / 1.98 |