|
| Friendliness / Service | 4.73 |
| Technical Condition | 4.07 |
| Cleanliness | 4.40 |
| Check-in | 4.27 |
| Check-out | 4.47 |
| Overall | 4.40 |
| Security Deposit | €6,000.00 |
|---|---|
| Charter Period |
|
| Insurance | Third party liability and fully comprehensive insurance (deductible in the amount of the deposit) |
| Payment Plan |
|
| 10-day-charter | on request | |
|---|---|---|
| Fishing gear | €100.00 | once |
| Bed linen (for the whole yacht - additional) | €200.00 | once |
| Early Check-In (2 p.m. to 2:30 p.m.) | €300.00 | once |
| Barbeque | €25.00 | once |
| Hostess/Steward | €195.00 | per day plus lodging |
| Kayak | €100.00 | once |
| Deposit reduction | on request | |
| Life jacket for children | €10.00 | once |
| Late Check-Out (_) | €300.00 | once |
| Nespresso coffee maker | €25.00 | once |
| One-way-charter | on request | |
| Provisioning | on request | |
| Safety net | €320.00 | once |
| Skipper | €225.00 | per day plus lodging |
| Stand-up paddle board | €15.00 | per piece and day |
| Year of Build | 2020 |
|---|---|
| Length | 11.74 m |
| Width | 6.76 m |
| Draught | 1.35 m |
| Engine | 29 PS + 29 PS |
| Sail Area | 81.00 qm |
| Weight | 11.00 t |
| Fuel Capacity | 200 l + 200 l |
| Water Capacity | 300 l |
| Steering Type | Wheel steering |
| Outside | Anchor with chain, Outside shower, Bimini top, Boat hook, Electr. anchor windlass, Fender, Snorkeling gear, Solar panels |
|---|---|
| Inside | 12 V socket, Freezer, Refrigerator, Pantry equipment, Radio with CD or MP3, Fan, Warm water, Watermaker |
| Navigation | Echo sounder, GPS with chart plotter in salon, Hand bearing compass, Navigation set, Nautical charts, Log, Tridata (Log, Echosounder, Windm.), Anemometer |
| Safety | AIS receiver, Autopilot, First aid kit, Tools, Solid life vests, Fire extinguisher, Flags, Fog horn, Radar reflector, Life raft, Safety belt, VHF Radio, Second anchor |
| Sails | Genoa, Battened main sail |
| Cabins: | 4+2 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2019 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 18469 | L/D: | 11.74 / 1.35 |
| Cabins: | 4+2 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2019 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 20856 | L/D: | 11.74 / 1.37 |
| Cabins: | 4+2 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2018 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 18370 | L/D: | 11.74 / 1.35 |
| Cabins: | 4+2 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2022 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 30149 | L/D: | 11.74 / 1.35 |
| Cabins: | 4+2 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2018 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 20711 | L/D: | 11.74 / 1.35 |
| Cabins: | 4+2 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2022 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 29176 | L/D: | 11.74 / 1.35 |
| Cabins: | 4+2 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2019 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 19293 | L/D: | 11.74 / 1.35 |
| Cabins: | 4 | Berths: | 8 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2020 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 21379 | L/D: | 11.55 / 1.15 |
| Cabins: | 4+2 | Berths: | 8+2 |
|---|---|---|---|
| Year: | 2020 | Sail | Battened |
| Yacht-ID | 21367 | L/D: | 13.99 / 1.30 |